Temat jest naprawdę rozległy i to nie takie proste jakby się wydawało. Spróbuję chociaż pokrótce opisać jakie formalności powinno się załatwić otwierając swój lokal. To nie jest tak że wystarczy kupić wyposażenie gastronomiczne i już można działać. Jeśli interesuje Cię mała gastronomia czyli pizzeria, naleśnikarnia, pierogarnia, czy kawiarnia to trzeba również dopełnić pewnych formalności.

Bez wątpienia konieczna jest zgoda Sanepid-u. Zwraca się do niego z prośbą o dokonanie odbioru sanitarnego jeśli na nowo lokal został urządzony a wcześniej nie było wydane. Robi się to na minimum dwa tygodnie przed terminem rozpoczęcia działalności.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo przeciwpożarowe- wymogi określa rozporządzenie  ministra infrastruktury w z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych,jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie  (Dz. U. Nr 75, poz. 690). Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze można przejść się do odpowiedniej jednostki i popytać. Tak zostaniemy skierowani do odpowiedniego działo.

Jeżeli w swoim lokalu planujemy sprzedawać alkohol wówczas niezbędna będzie koncesja. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 70, poz. 473). Sprzedaż alkoholu może być prowadzona wyłącznie na podstawie zezwolenia które jest wydawane przez wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta. Zezwolenie takie wydawane jest w gminie, w której przedsiębiorca starający się o nie prowadzi swoją działalność,czyli ma lokal w którym ta sprzedaż ma się odbywać.

Nie zapominajmy o tym, że w lokalu za odtwarzaną muzykę trzeba płacić. Nie każdy o tym wie i czasem powstają na tym tle problemu. Należy podpisać umowy licencyjne z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi. Gdy już je podpiszemy możemy legalnie słuchać muzyki.

To tak w skrócie o wymogach. Jeśli już mamy te sprawy załatwione to czas zająć się przyjemniejszymi sprawami czyli urządzaniem lokalu. A oczywiście nie ma lokalu bez kuchni, należy kupić całe wyposażenie gastronomiczne, gastronomiczne piece do kuchni jeśli będziemy w lokalu przyrządzali potrawy, zastawę stołową, meble.To taka przyjemniejsza część otwierania lokalu.

Categories: Do poczytania

Comments are closed.

Recent Recipes

Recent posts

Pasztet drobiowy z pistacjami

Posted on Sty - 16 - 2014

Możliwość komentowania Pasztet drobiowy z pistacjami została wyłączona

Ciasto z dżemem

Posted on Sty - 14 - 2014

Możliwość komentowania Ciasto z dżemem została wyłączona

Shrek

Posted on Lip - 20 - 2013

Możliwość komentowania Shrek została wyłączona

Ciasto z pianką budyniową

Posted on Lip - 20 - 2013

Możliwość komentowania Ciasto z pianką budyniową została wyłączona

Sponsors

  • .
  • .
  • .
  • .